Balon, yerde bulunan vince hafif ve sağlam özel bir halat ile bağlı, icra edeceği göreve uygun farklı elektronik yükler taşıyabilecek şekilde yapılandırılmış, rüzgar ile yatma ve burulmayı engelleyecek bir aerodinamik yapıya sahip iç ve dış katman olmak üzere 2 ayrı katmandan oluşmaktadır. İç katman, Periyodik Cetvelde Hidrojenden sonra en ince gaz olan Helyum gazını tutmak; dış katman ise sürtünme, yırtılma, yıpranma, güneş, yağmur, kar, dolu, kuşlar, böcekler gibi dış etkenlerden korumak maksatlı özel materyallerden imal edilmiş olup, her ikisinin de hafif olması gerekmektedir. Özellikle dış katmanın, hem çok hafif, hem de yırtılma, gerilme, kopma mukavemetleri çok olması gerekmektedir.

İç balon tedarikinde hiçbir sıkıntı olmazken, dış balonda kullanıldığı bilinen bazı kumaşların ticari olarak satılmadığı bilinmektedir. MSS Teknoloji Ltd. Şirketi, Türkiye içerisinde bir çok kumaş üreticisiyle görüşmüş, Ar-Ge konulu anlaşmalar ve çalışmalar gerçekleştirmiş ve tamamen yerli imkanlar ile kendine ait bir balon kumaşı ürettirmiştir.

Şu an denenmek için kurulacak Balon üzerinde, dış katman olarak dikilmiş olan bu kumaş, istenildiği kadar ve istenilen kalınlık, renk, mukavemet, su geçirmezlik, hava geçirmezlik, UV geçirmezlik seviyelerinde üretilebilmektedir.

Şu an Yabancı üreticilerin ağırlık ve mukavemet olmak kaydıyla tüm özelliklerine erişilmiş ve TÜRKSAT A.Ş. Ulaştırma Bakanlığın firmasına 75 metreküplük bir balon dikilmiş ve Gaziantep, Nizip, Karkamış bölgesinde ki bir Dağ Karakolunda 2,5 ay kadar 800 metre kadar yukarıdan aldığı görüntüleri, CANLI OLARAK, Ankara da Genelkurmay içerisine aktarmış, bu göre sırasında 28 kere IŞİD örgütü keskin nişancıları tarafından vurulmuş, buna rağmen basit ve hızlı bir şekilde yamanarak uçurulmaya devam edilmiş ve Kara Kuvvetleri Komutanı Or General Salih Zeki Çolak tarafından yerinde teftiş edilip TAMAMIYLA BAŞARILI OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.